Prvi začetki glasbenega izobraževanja v Zgornji Savinjski dolini segajo v šolsko leto 1972/73, ko je Glasbena šola Frana Koruna Koželjskega iz Velenja, po zaslugi ravnatelja mag. Ivana Marina, ustanovila dislocirani oddelek za poučevanje kitare, harmonike in klavirja v Gornjem Gradu in Mozirju. Poučevali so učitelji Glasbene šole Frana Koruna Koželjskega, število učencev pa je nihalo med 30 in 40. Glasbeno dejavnost je nato vrsto let organizacijsko vodila Delavska univerza, ki je pridobila tudi ustrezne prostore v gradu Vrbovec v Nazarjah. Na pobudo Olge Klemše – vodje oddelka, ki je kasneje glasbeno šolo vodila kot ravnateljica vse do leta 2010 in Darka Repenška – načelnika oddelka za družbene dejavnosti občine Mozirje, s soglasjem Ministrstva za šolstvo in šport, mag. Francija Okorna, je Glasbena šola Nazarje leta 1993 začela samostojno pot. Pri ustanovitvi samostojne šole, ki je takrat že štela 140 učencev, je bilo največ težav zaradi pomanjkanja ustreznega kadra. Leta 1999 se je Glasbena šola Nazarje iz dotedanjih prostorov v gradu Vrbovec preselila v nov šolski objekt, ki si ga deli z Osnovno šolo Nazarje.
Z reformo lokalne samouprave je ustanoviteljstvo Glasbene šole Nazarje prevzela Občina Nazarje, kjer je tudi sedež šole in kjer imamo 11 učilnic, dvorano za nastope in koncerte ter upravne prostore. Glasbeno šola Nazarje od septembra 2010 vodi ravnatelj Jernej Marinšek. Glasbena šola Nazarje je ena izmed manjših v Sloveniji in kljub temu povezuje učence iz vseh sedmih občin Zgornje Savinjske doline. Če je bil na začetku samostojnega delovanja šole največji problem ustrezen pedagoški kader, se lahko danes šola pohvali s popolno kadrovsko zasedbo in ustrezno izobrazbo učiteljev na vseh izobraževalnih programih. Število učencev pa je v šolskem letu 2012/13 že preseglo številko 270. Žal nam prostorske možnosti in gospodarske razmere v tem trenutku ne dopuščajo možnosti širitve programov, kar pa ne pomeni, da z novimi idejami ne bomo nadaljevali tudi v prihodnje Na Glasbeni šoli Nazarje se največ učencev odloča za učenje klavirja, flavte, kitare, violine in harmonike. Poleg teh glasbil poučujemo še pihala (kljunasta flavta, klarinet in saksofon), trobila (trobenta, rog, tuba in druga trobila), tolkala, citre, petje, harfo, violino in violončelo, orgle ter kot nadstandardni program električne klaviature in balet. Organiziramo tudi pouk predšolske glasbene vzgoje (starost učencev 5 let), glasbene in plesne pripravnice (starost učencev 6 let). Redno delujeta dva orkestra, pihalni in godalni, zato si prizadevamo čim več učencev usmerjati na pouk orkestrskih instrumentov. V okviru redne dejavnosti delujejo tudi različni komorni sestavi in ansambelska igra harmonike ter kitar. Posebno skrb namenjamo najbolj nadarjenim učencem, ki na različnih tekmovanjih dosegajo odlične uvrstitve.
O kakovosti našega izobraževanja ne pričajo samo rezultati in visok vpis v šolske programe. Naš cilj niso samo priznanja, bolj in bolj se trudimo in si prizadevamo, da bi naše učence naučili poslušati glasbo ter jih vzgajali in spodbujali za obisk koncertov, da bi jim kultura ostala blizu vse življenje, poleg tega vsa leta naše najboljše učence usmerjamo v nadaljnje glasbeno izobraževanje. Nekateri od teh že poučujejo na naši in drugih glasbenih šolah. So uspešni učitelji in člani različnih orkestrov ter pevskih zborov in nenazadnje zvesti obiskovalci in poslušalci naših koncertov.
V koledarskem letu 2013 glasbena šola Nazarje praznuje 20-letnico samostojnega delovanja. Za to obeležitev smo nizali predloge in želje ter v okviru finančnih, prostorskih in kadrovskih možnosti skrbno izbrali 10 najustreznejših dogodkov. Trudili smo se, da smo se z izbranim programom kar najbolj prilagajali pogojem in izkazanemu zanimanju občin oz. obiskovalcev naših prireditev tudi izven občine Nazarje. Pripravili smo šest koncertov zunanjih izvajalcev klasične glasbe in zabavne ter narodno- zabavne glasbe, pripravili smo delavnico za tolkala, dve predavanji in ob koncu 13. decembra 2013, ob 18. uri v Domu kulture Nazarje Slavnostni koncert ob 20-letnici Glasbene šole Nazarje.
Vsi nastopajoči so umetniki, ki so že uveljavljeni na slovenskih odrih ali v tujini, nekaj izmed njih pa pot do priznanega in zasluženega imena še išče. Dovolite mi, da izmed mnogih vrhunskih izvajalcev omenim dva slovensko in svetovno uveljavljena strokovnjaka na svojem področju, ki bosta na naši šoli pripravila dve predavanji, to sta dr. Janez Bogataj, ki je 2. aprila 2013 v dvorani Glasbene šole Nazarje pripravil predavanje: KAKO ŽIVETI S KULTURNO DEDIŠČINO V SODOBNEM SVETU in dr. Miro Cerar, ki bo 8.oktobra.2013 prav tako v dvorani naše šole pripravil predavanje z naslovom Mesto prava v šoli.